اینترنت خانگی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

خرید اینترنت خانگی (‌سرویس اینترنت خانگی با کیفیت )

به طور معمول در کشورهای پیشرفته دنیا برای اتصال به اینترنت در خانه خود از اینترنت خانگی استفاده می کنند. و در بیرون از منزل با اینترنت همراه متصل می شوند. اما متاسفانه در ایران تعداد کاربران استفاده کننده از اینترنت خانگی زیاد نیست. شما می توانید با خرید اینترنت خانگی از شرکت های سرویس دهنده اینترنت مانند مبناتلکام از مزایای این سرویس استفاده کنید. با همراه باشید تا بیشتر با این دنیا آشنا بشوید.

منظور از اینترنت خانگی چیست؟

همان طور که در مقدمه گفتیم به اینترنتی که در فضای خانه استفاده می شود، اینترنت خانگی می گویند. سرویس دهنده های مختلفی برای خرید اینترنت خانگی وجود دارند. البته معمولا این گونه نیست که بتوانید از هر کدام از سرویس دهنده ها استفاده کنید. برای انتخاب سرویس دهنده، محدودیت دارید. دلیل این محدودیت به خاطر این است که این شرکت ها به همه مناطق سرویس نمی دهند. شما می توانید با مراجعه به بخش مناطق تحت پوشش در سایت مبناتلکام از این که منطقه شما تحت پوشش است، مطمئن بشوید. می توانید با مشاهده نقشه، ناحیه تحت پوشش را مشاهده کنید. البته می توانید پیش شماره و شماره منزل خود را وارد کنید و پس از این که از سرویس دهی مطمئن شدید، به سراغ خرید اینترنت خانگی بروید.

استفاده از اینترنت خانگی با توجه به نیازهای شما، کاربردهای بسیاری دارد. شما می توانید با کابل یا به صورت وای فای به دستگاه های مختلف خود متصل بشوید. تنها برای استفاده از اینترنت خانگی نیاز به یک مودم دارید. حتی با تغییر شرکت سرویس دهنده اینترنت نیز می توانید از همان مودم استفاده کنید. اینترنت های خانگی می توانند مزایای و معایب خاص خودشان را داشته باشند. با این حال برای استفاده خانگی بهترین گزینه هستند.

دلیل استفاده از اینترنت خانگی چیست؟

در این قسمت قرار نیست در رابطه با دلیل استفاده از اینترنت صحبت کنیم. همچنین کاربردهای اینترنت خانگی را بررسی نمی کنیم. در این قسمت سعی داریم در این مورد صحبت کنیم که چرا باید کمتر از اینترنت استفاده کنید و به اینترنت خانگی رو بیاورید؟ اکثر کاربران اینترنت تنها از موبایل استفاده می کنند. با توجه به همین احساس نیاز نمی کنند که به اینترنت های خانگی رو بیاورند. آن ها این طور فکر می کنند یک بسته اینترنتی می خرند و می توانند از آن در همه جا استفاده کنند. این تفکر، تفکر اشتباهی نیست.

دلیل استفاده از اینترنت خانگی همین می تواند باشد که اگر می خواهید با کامپیوتر شخصی به اینترنت متصل بشوید، به اینترنت خانگی متصل بشوید. البته می توانید از اینترنت همراه نیز استفاده کنید. برای مثال با استفاده از کابل شارژ تلفن همراه به کامپیوتر متصل بشوید و از اینترنت همراه استفاده کنید. این گونه نمی توانید از موبایل خود استفاده کنید و اگر کسی با شما تماس بگیرد، اینترنت کامپیوتر شما قطع می شود. البته همه این مواردی که اشاره کرده ایم، دلایل محکمی نیست.

دلیل این که اتصال تلفن همراه به کامپیوتر به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم، اینترنت همراه است. استفاده از اینترنت همراه باعث می شود که باتری تلفن همراه شما بیش از پیش استفاده بشود. البته این موضوع تنها مرتبط به موضوع کامپیوتر نیست. در واقع در حالت های عادی نیز استفاده از اینترنت همراه، باعث از دست رفتن انرژی بیشتری از باتری شما می شود. برای امتحان می توانید از دوستی که اینترنت خانگی دارد، بپرسید که به هنگام استفاده از اینترنت خانگی یا اینترنت همراه است که میزان مصرف باتری را مقایسه کند.

اگر خودتان یا خانواده تان ساعات زیادی را در خانه نیستید، استفاده از اینترنت خانگی مناسب شما نیست. چرا که هیچ گونه استفاده ای از آن نمی کنید. اما اکثر خانواده های ایرانی ساعات زیادی از روز در منزل شان هستند. خرید اینترنت خانگی به این خانواده ها که بخش بزرگی از جمعیت هستند، توصیه می شود. شما با خرید سرویس اینترنت خانگی می توانید هم خودتان و هم خانواده تان از آن استفاده کنید. البته می توانید اینترنت همراه خود را به دیگران نیز به اشتراک بگذارید؛ اما همان مسئله مصرف شدید باتری موبایل در میان است.

شاید بگویید که به جای به اشتراک گذاشتن، هر کسی برای تلفن همراه خود یک بسته بخرد. خود همین مورد، دلیل بعدی استفاده از اینترنت خانگی است. سرویس های اینترنت خانگی بسیار به صرفه تر از اینترنت همراه هستند. شما می توانید تعرفه های مبناتلکام را با اینترنت های همراه مقایسه کنید. مشاهده خواهید کرد که هزینه اینترنت همراه به طور معمول چهار برابر اینترنت خانگی است. حالا فرض کنید در یک خانواده چهار نفره به جای خرید اینترنت خانگی، هر کدام به سراغ اینترنت همراه بروند. این هزینه چند برابر خواهد شد.

علاوه بر این که سرویس های اینترنت خانگی هزینه کمی دارند، حجم زیادی دارند. برای مثال شرکت های ارائه دهنده اینترنت همراه در ماه نهایت ده گیگ به شما ارائه بدهند؛ اما اینترنت های خانگی به مراتب بیشتر از این مقدار است. شما می توانید با توجه به نیازی که دارید، از همان ابتدا سرویس مورد نیاز خود را تهیه کنید و دیگر نیازی به تمدید مجدد این بسته ها نیست. اما ممکن است سرویسی که تهیه کرده اید، زودتر از انتظار تمام شده باشد. در اینترنت همراه، وقتی بسته های خریداری شده شما، از لحاظ حجمی تمام شده باشد، به این معنی است که باید بسته جدیدی تهیه کنید. اما در بسته های اینترنت خانگی، وقتی حجم بسته تان تمام می شود، بسته شما تا زمانی که خریداری کرده اید، فعال است. برای مثال یک بسته با حجم ۲۵ گیگابایت یک ماهه تهیه کرده اید. و این ۲۵ گیگ قبل از پایان یک ماه تمام بشود. با تمام شدن حجم، بسته تان تا پایان یک ماه تمام نمی شود، اما از لحاظ سرعت بسیار ضعیف می شود. در این مواقع می توانید ترافیک اضافه تهیه کنید و تا پایان ماه از سرویس خود استفاده کنید. پس از آشنایی با دلیل استفاده از اینترنت خانگی، در ادامه به برخی از کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد.

کاربردهای اینترنت خانگی

پس از بررسی برخی از دلایل استفاده از اینترنت خانگی، به کاربردهای استفاده از آن اشاره خواهیم کرد. دلایل و کاربردهای اینترنت خانگی می تواند شبیه به هم باشد. همچنین با توجه به گسترش اینترنت، اکثر شما با کاربردهای آن آشنا هستید. در گذشته، اولین استفاده از اینترنت برای جستجو و وبگردی بوده است. با این که همچنان استفاده از آن برای جستجو وجود دارد؛ اما اولین استفاده از اینترنت در حال حاضر برای شبکه های اجتماعی است.

فرقی نمی کند از چه شبکه اجتماعی استفاده می کنید، همه این شبکه های اجتماعی حاوی فایل ها و ویدئوها با حجم بالایی هستند. اگر شما با اینترنت همراه وارد این شبکه های اجتماعی بشوید، حجم زیادی از سرویس شما کم خواهد شد. اما با اینترنت خانگی این ترس وجود ندارد که هر لحظه ممکن است اینترنت شما تمام بشود. با خیال راحت می توانید از فضای اینترنت استفاده کنید.

یکی دیگر از کاربردهای آن، آپدیت کردن برنامه های مختلف است. در هنگام آپدیت کردن برنامه ها توسط اینترنت همراه، خود برنامه مورد نظر به شما هشدار خواهد داد که از اینترنت همراه استفاده نکنید. بله حتی در خارج از ایران نیز اینترنت همراه بسیار گران تر از اینترنت خانگی است. اینترنت همراه برای مواقع ضروری است. پس نباید با اینترنت خانگی وارد آپارات و یوتوب بشوید. در غیر این صورت باید با نیمی از حجم سرویس خود خداحافظی کنید. به طور کلی با اینترنت خانگی می توانید فایل ها با حجم های زیاد را دانلود کنید و این کار را بدون نگرانی انجام بدهید. نگران سرعت دانلود نیز نباشید، شما می توانید پرسرعت ترین اینترنت خانگی را از مبناتلکام تهیه کنید و با سرعت بالایی به اینترنت متصل بشوید.

اینترنت های خانگی برخلاف اینترنت های قدیمی سرعت بسیار زیادی دارند. به طوری که به راحتی می توانید:

-در شبکه های اجتماعی بدون این که وقت زیادی از شما برود، فعالیت کنید و تصاویر و ویدئوها را مشاهده کنید.

-فیلم ها و سریال ها را می توانید در مدت زمانی کمی دانلود کنید. البته با توجه به سرعتی که وجود دارد حتی می توانید به سرعت آنلاین فیلم مشاهده کنید.

-علاوه بر سرعت دانلود خوبی که وجود دارد، شما می توانید فایل های خود را در مدت زمان خوبی به دیگران ارسال کنید.

-همچنین در اکثر بازی های آنلاین می توانید با همین سرعتی که اینترنت خانگی به شما ارائه می دهد، فعالیت کنید.

نکاتی برای خرید اینترنت خانگی

به یکی از نکات خرید اینترنت خانگی در بالا اشاره کرده ایم. همان طور که گفتیم شرکت های سرویس دهنده فراوانی مانند شرکت مبناتلکام وجود دارند. اما انتخاب شما به منطقه تحت پوشش هر کدام از این سرویس دهنده ها محدود خواهد بود. معمولا در این سایت ها با وارد کردن شماره تلفن ثابت خود یا وارد کردن منطقه خودتان مشاهده خواهید کرد که این سرویس دهنده فعالیت دارید یا خیر.

فرض کنید در نهایت سرویسی را از میان سرویس های موجود انتخاب کرده اید. معمولا اطلاعاتی که سرویس دهنده ها برای ثبت نام می خواهند ساده است و موارد عجیب و غریبی نیست. اگر مودم نداشته باشید که مجبور به تهیه مودم خواهید بود. اگر برای خرید مودم، راهنمایی می خواهید حتما از پشتیبانی شرکت سرویس دهنده کمک بگیرید. آن ها با توجه به شرایطی که دارید به شما کمک می کنند.

خرید مودم بستگی به نوع سرویسی که استفاده می کنید دارد. برای همین شرکت های سرویس دهنده اینترنت، راهنمای خوبی برای خرید اینترنت هستند. ممکن است شما بر اثر بی تجربگی مودمی تهیه کنید که در ظاهر به خوبی عمل کند؛ اما در عمل به خاطر ناسازگاری که با شرکت سرویس دهنده دارد، نتوانید از آن استفاده کنید. با توجه به نیاز خود می توانید مودم را بر اساس سرعت تهیه کنید. اگر استفاده خاصی ندارید، می توانید از مودم های ضعیف تر نیز استفاده کنید. اما اگر می خواهید با اینترنت خانگی فیلم و فایل های سنگین دانلود کنید، مودم پرسرعت تر بهتر عمل می کند. البته این که پرسرعت باشد بسته به سرویسی که تهیه کرده اید نیز دارد. چرا که فرقی نمی کند سرویس اینترنتی که یک مگابیت بر ثانیه است با چه مودمی متصل است.

از لحاظ امنیتی نیز به امنیت مودم توجه کنید. با توجه به افزایش خطرات امنیتی در این حوزه، توجه به امنیت در مودم بیش از پیش شده است. همچنین مودم ها باید حداقل امنیتی داشته باشند تا هر کسی نتواند به آن دسترسی داشته باشد. دسترسی به مودم توسط افراد ناشناس در بهترین حالت به معنای از دست دادن حجم و ترافیک سرویس شما است. پس این ویژگی را به هیچ بی اهمیت نشمارید.

اگر می خواهید مودم را به سیستم های مختلفی متصل کنید، نیاز است که به تعداد پورت های مودم توجه کنید. البته با توجه به این که در مورد مودم های خانگی صحبت می کنیم، تعداد بالای پورت ها اهمیت چندانی ندارد. چرا که معمولا در خانه سیستم های زیادی وجود ندارد. و اکثر افراد به جای اتصال به پورت ها، از وای فای استفاده می کنند. با توجه به اهمیت وای فای باید به قدرت آنتن مودم نیز توجه کنید. قدرت آنتن مودم به طرح خانه شما وابسته است. هر چه خانه بزرگتری داشته باشید، نیاز است که آنتن مودم شما قوی تر باشد.

اگر هم مودم دارید شرکت های سرویس دهنده، مودم شما را فعال می کنند. در ادامه شما باید سرویسی تهیه کنید. با توجه به نیازی که دارید، سرعت مورد نظر خود را تهیه کنید. با توجه به این که نیازهای افراد شبیه به هم شده است و اکثر افراد از اینترنت برای شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، بهتر است که از سرویس های با حداکثر سرعت استفاده کنید تا تجربه بهتری داشته باشید.

برای این که بتوانید با کیفیت خدمات سرویس دهنده آشنا بشوید، توصیه ما این است که به جای خرید بسته های بلند مدت به سراغ خرید بسته های کوتاه مدت بروید. بسته یک ماه که حداقل زمان است، بهترین گزینه برای شناخت یک سرویس دهنده است. چرا که می توانید در این مدت از همه لحاظ کیفیت خدمات سرویس دهنده را ارزیابی کنید. برای مثال به سرعتی که در عمل ارائه می دهد توجه کنید و آن را با سرعتی که باید ارائه بدهد، مقایسه کنید. همچنین به قطعی ها نیز توجه کنید.

دسترسی سریع