اینترنت فیبر نوری

زمان مطالعه: 5 دقیقه

خرید اینترنت فیبر نوری ( سرعت بالا + بررسی مناطق تحت پوشش )

اینترنت بخش مهمی از زندگی ما را به خود اختصاص داده است. برای دسترسی به اینترنت راه و روش های متنوعی وجود دارد که به مرور این راه ها بیش از گذشته هم خواهد شد. یکی از ملموس ترین مثال ها در این مورد، اینترنت همراه است که از اینترنت نسل یک و دو شروع شدند تا به امروز که حتی زمزمه هایی از اینترنت نسل ششم (  6G) به گوش می رسد.

راه های دیگری هم برای ارتباط به شبکه اینترنت وجود دارد. یکی از اولین روش ها Dial Up بوده است که اکثر ما با صدای خاص آن خاطره داریم. با پیشرفت تکنولوژی، این روش های قدیمی جای خود را به روش های جدید دادند؛ چرا که دیگر پاسخگوی نیاز مخاطبین اینترنت نبودند. حتما نام اینترنت ADSL ، VDSL و جدیدترین آن ها اینترنت فیبر نوری به گوش تان خورده است.

ما در شرکت مبناتلکام به عنوان سرویس دهنده اینترنت، خدمات متنوعی را به مخاطبین خود برای اتصال به اینترنت ارائه می دهیم. اینترنت خانگی، گیمینگ، سازمانی و… خدمات ما در مبناتلکام برای شما عزیزان است. یکی از جدیدترین خدمات ما، اینترنت فیبر نوری است که قرار است در این صفحه بیشتر با آن آشنا بشوید؛ پس لطفا تا انتهای صفحه با ما همراه باشید.

فیبر نوری چیست؟

این روزها بسیاری از شما تا حدودی با اصطلاحاتی همانند فیبرنوری یا تار نوری آشنا شده اید؛ اما اطلاعات زیادی در این مورد ندارید. با توجه به جدید بودن این سرویس نسبت به سایر سرویس ها، نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با این موضوع طبیعی است و ما به همین خاطر قصد داریم در این صفحه شما را بیشتر با اینترنت فیبر نوری آشنا کنیم.

در ابتدا قرار است به این سوال پاسخ بدهیم که اینترنت فیبرنوری چیست؟ منظور از فیبر نوری، رشته های بلند و نازکی از ماده ای شفاف مانند شیشه هستند که قطر بسیار کوچکی در حد تار موی انسان دارند. هر کدام از این رشته ها را درون بسته هایی با نام کابل نوری دسته بندی کرده اند و از این کابل ها برای انتقال سیگنال های نوری استفاده می شود.

سیگنال های نوری را در منبع انتقال با داده ها کد گذاری می کنند و داده ها را با نور به انتهای گیرنده ای مانند کامپیوتر انتقال می دهند. داده های کد گذاری شده نیز توسط گیرنده رمزگشایی می شوند. به طور کلی فیبر نوری یک رسانه انتقال است که می تواند داده های زیادی را با سرعت بسیار زیاد در فواصل طولانی انتقال بدهد.

اینترنت فیبر نوری چگونه کار می کند؟

پس از آشنایی کلی با ساختار اینترنت فیبر نوری، در ادامه قرار است شما را با نحوه کار کردن اینترنت فیبرنوری آشنا کنیم. فیبرنوری داده های رمز گذاری شده را به صورت ذرات نور انتقال می دهد. فوتون ها ( ذره نور ) کابل فیبر نوری را به عنوان مسیری طی می کنند تا از نقطه ای به نقطه ی دیگری برسند. تارهای نوری از هسته و غلاف شیشه ای تشکیل شده اند و هر کدام ضریب انعکاس متفاوتی دارند. ضریب انعکاس تعیین می کند که نور چگونه در طول کابل پیش برود و از این ویژگی برای تعیین برد سیگنال استفاده می شود.

اکثر مخاطبین تصور می کنند که نور به صورت مستقیمی در طول کابل نوری فرستاده می شود. در حقیقت این طور نیست و داده های نوری از سطح هسته و غلاف شیشه ای دائما به صورت زیگزاگی درون کابل حرکت می کنند. این گونه که از سطح هسته منعکس می شود و دوباره به درون هسته باز می گردد تا داده های نوری از دست نروند. سرعت انتقال داده در آن با توجه این که ظرفیت شیشه ها اجازه نمی دهد، به سرعت نور نمی رسد؛ با این حال سرعت آن بسیار بیشتر از سایر سرویس های اینترنتی است.

مزایای خرید اینترنت فیبر نوری

اینترنت فیبر نوری یکی از جدیدترین نسل های اینترنت است که انتخاب آن مزیت های زیادی را به مصرف کننده خود می دهد. مزایای اینترنت فیبر نوری عبارتند از:

پهنای باند

یکی از مهم ترین مواردی که باید به هنگام خرید هر نوع اینترنتی توجه کنید، پهنای باند است. ما در شرکت مبناتلکام، پهنای باند اختصاصی ارائه می دهیم. پهنای باند اختصاصی عملکرد بهتری نسبت به پهنای باند اشتراکی دارند. فناوری اینترنت فیبر نوری، پهنای باند بیشتری نسبت به سایر سرویس ها به شما ارائه می دهد. لازم به ذکر است که این سرویس پهنای باند اختصاصی نیست و از پهنای باند بالا و سرعت بیشتر پشتیبانی می کند.

سرعت دانلود

یکی از سرویس هایی که ما در مبناتلکام ارائه می دهیم، سرویس ADSL است. با این که این سرویس ما، نسلی جدیدی از سرویس ADSL است؛ اما همانند سایر سرویس ها، محدودیت فاصله دارد. در مقابل اینترنت فیبر نوری به دلیل ساختار آن به فاصله کاربر تا مرکز مخابرات وابسته نیست.

ساختار فیبر نوری مانند سایر سرویس ها مشکلات محیطی بر روی آن تاثیری ندارد و نویز پذیر نیست. سرعت این فناوری بسیار زیاد است و مخاطبین برای دانلود فایل های حجیم بسیار از آن استفاده می کنند. با خرید اینترنت فیبر نوری دیگر نگران کاهش سرعت دانلود نباشید؛ برای مثال اگر در مجموعه تان از اینترنت فیبرنوری استفاده می کنید، زمانی که فردی فایل حجیمی دانلود کند سرعت دیگران کم نمی شود.

سرعت آپلود

تا همین چند سال اخیر، مخاطبین سرویس های اینترنتی مبناتلکام به دنبال سرعت دانلود بالا بوده اند. با توجه به حجیم شدن فایل ها، وجود این درخواست ها برای اینترنت پرسرعت طبیعی است. اما امروزه اینترنت پرسرعت تنها به معنای سرعت بالای دانلود نیست و سرعت آپلود هم اهمیت پیدا کرده.

در گذشته اکثر مخاطبین تنها به دانلود احتیاج داشته اند؛ اما امروزه اکثر مخاطبین دائما در طول روز آپلودهای زیادی انجام می دهند. انتقال فایل، تصویر، ویدئو و… مواردی است که مخاطبین عادی هر روزه آپلود می کنند. برخی از مخاطبین نیاز بیشتری به آپلود دارند؛ برای مثال دوربین مدار بسته، آپلود فایل های سنگین، برقراری تماس ویدئویی، استریم و… . برای این که به بهترین نحو و در سریع ترین زمان ممکن تمام این فعالیت ها را انجام بدهید، باید به دنبال سرعت آپلود بالایی باشید که در اینترنت فیبر نوری می توانید آن را بیابید.

زمان پاسخ دهی

هنگامی که شما در اینترنت هر نوع درخواستی را ارسال می کنید، پس از مدت زمان بسیار کوتاهی پاسخی را دریافت خواهید کرد. با خرید اینترنت فیبرنوری زمان پاسخ دهی را نسبت به سایر سرویس ها پایین تر می آورید. این زمان پاسخ دهی در بازی های آنلاین و تماس های ویدئویی اهمیت زیادی پیدا می کند. اگر گیمر هستید بهتر می دانید ک سرعت پاسخ دهی اینترنت های سیم کارت کندتر از سایر سرویس ها است؛ پس برای تجربه گیمینگ بهتر به سراغ اینترنت فیبرنوری بروید.

امنیت بالا

یکی از خطراتی که کابل های مسی دارند، مشکلات امنیتی است. با این که این سرویس ها مشکلات امنیتی زیادی را برطرف کرده اند؛ اما هنوز هم مشکلاتی مانند امکان تعویض اطلاعات با داده های خام، تشخیص داده ها و شنود را دارند. با توجه به این که داده ها در کابل های فیبر نوری از طریق نور ارسال می شوند، ضعف های امنیتی کابل های مسی را به همراه ندارند و با اطمینان می توان گفت امنیت مطلق را فراهم می کند.

اتلاف کم

در بالا به نوع حرکت زیگزاگی داده ها در طول کابل فیبر نوری اشاره کردیم و گفتیم که به خاطر همین نوع حرکت، اتلاف و کاهندگی سیگنال در این نوع کابل ها کمتر از کابل های مسی است. همین مزیت سبب می شود مقاومت آن در برابر تداخل الکترومغناطیسی بالا برود. نبود تداخل در ارسال سیگنال های الکتریکی کیفیت اتصال به اینترنت را بالا می برد.

ارزان بودن فیبر نوری

برای اتصال به اینترنت فیبر نوری باید از کابل فیبر نوری استفاده کرد. این کابل ها در برابر کابل های مسی بسیار ارزان تر هستند. همچنین با توجه به افزایش درخواست ها برای خرید اینترنت فیبر نوری، قیمت کابل های فیبر نوری ارزان تر هم خواهد شد.

هزینه اینترنت فیبر نوری

برخلاف تصوری که اکثر مخاطبین از هزینه اینترنت فیبر نوری دارند، هزینه آن نجومی نیست. با توجه به سرعت بیشتری که نسبت به سایر سرویس ها دارد، هزینه آن بسیار به صرفه تر است. هزینه خرید مودم مخصوص اینترنت فیبر نوری، تنها هزینه ای اضافه ای است که باید بپردازید.

پشتیبانی از مسافت طولانی

هر چه فاصله بین شما و مرکز مخابرات بیشتر باشد، بر روی کیفیت اینترنت تاثیر می گذارد. فیبرنوری به نسبت سایر سرویس ها اتلاف توان کمتری دارد.

طول عمر

تار کابل های نوری معمولا از شیشه و پلاستیک های شفاف ساخته شده اند. با این که شکننده هستند؛ اما طول عمر بسیار بالایی دارند.

دسترسی سریع